Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete navštívit naši mateřskou školu každé pondělí v „Klubu dětí a maminek“ nebo si společně popovídejte s kamarádem, který do naší školky už chodí.

Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu z domu láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.

Veďte dítě k samostatnosti - v hygieně, oblékání, jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že se neumí obléknout a ostatní kamarádi ano.

Ujistěte dítě, že pobyt ve školce zvládne, že se mu tam bude líbit a že si pro něj určitě přijdete. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte. Vyhněte se výhrůžkám typu „ Když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.

Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte narychlo a tajně.

Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšovou hračku, panenku, autíčko, fotku).

Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne v pohodě, chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nástup vašeho dítěte do školky vy. Děti dokáží velmi rychle vycítit vaši nerozhodnost, obavy. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti.

Dodržujte Adaptační program. V případě individuálních potřeb dítěte si promluvte s námi pedagogy o možnostech úpravy programu.